Cloud Tunnel Script

06. Temmuz 2014 Script 0
Cloud Tunnel Script

Cloud Tunnel Script dış mekan sahneleriniz de kullanabileceğiniz harika bir scripttir. program içerisinde sahnelerinizde bulut hazırlamak baya zahmetli olacağından ve sahnenizdeki polygon sayısını arttıracağından hem render süreniz uzayacak hemde yavaşlamalara sebep olacaktır.  İşte bu script sizi bu zahmetten kurtarıp hem proxy özelliği hemde düşük polygon kullanımı ile performans kaybı en aza inmekte….

En büyük özelliklerinden biride çok iyi derecede gerçekçi sonuçlar vermesi ve tüm render motorları ile uyumlu olması artı özellik katıyor. Scriptin yazarı  Jonas Ussing gerçekten bu script ile bir çok soruna çözüm bulmuş durumda, script ile neler yapılabilir diye düşünülünce gerçekten sizin hayal gücünüz ile sınırlı oluyor, scripti burdan indirebilirsiniz :

=> cloudtunnel-010.zip
=> http://oormi.in/software/ct-01.html
=> Offical Site

  • Patlama efektleri
  • Değişik varyasyonlarda bulutlu gök yüzleri oluşturabilme
  • Animasyonlarda kullanabilme

gibi daha bir çok efekt oluşturabilirsiniz, derse geçmeden önce script sahibinin hazırladığı bir kaç örneklere bakalım ;

ct-01 ct-02 ct-03

 

Basit bir kaç adımda scriptin nasıl kullanıldığından bahsedelim :

Resim 1 :

cloud-1-a

 

Resimden gösterdiğimiz gibi Maxscript menüsü altından RUN script e tıklayıp script’i çalıştırıyoruz ve hemen hazır bir cloud kendisi oluşturuyor sonucun nasıl olduğunu görmek için hemen bir deneme render’ı alıp bakabilirsiniz.

Script Ayarları :

cloud-2-a

Count : Bu bölüm sahnenizde ne kadar yoğunluk da bulut oluşturmak istediğinizi belirleyebiliyorsunuz, standart değer 1000 olarak geliyor siz bunu aşağılara düşürdükçe bulut sayısı azalarak daha açık bir gökyüzü oluşuyor, yükselttiğiniz zaman da kapalı bir gökyüzü elde ediyorsunuz.

Size : Bu bölüm count kısmında ayarladığınız bulutların büyüklüklerini ayarlamanızı sağlıyor.

Seed : Kısmın da herhangi bir değeri değiştirmenize genelde gerek kalmıyor varsayılan değer sizin içi yeterli olur, ama segment değerlerini yükseltmek istiyorsanız bilgisayarınız da iyiyse yükseltebilirsiniz.

Light Color : Bu bölüm script in oluşturmuş olduğu varsayılan ışın rengini değiştirmeye yarıyor.

Cloud Color : Bulutların rengini belirliyorsunuz.

Highlight Color : Bulutlar arasından sızan güneş ışığının rengini belirliyebiliyorsunuz.

Sky Color : Adından anlaşılacağı üzere gök yüzünün rengini değiştirebiliyorsunuz.