3ds Max 2024 ile Gelen Yenilikler

31. Mart 2023 3Ds Max, Genel 0
3ds Max 2024 ile Gelen Yenilikler

Renk yönetimi

OCIO tabanlı renk yönetimi, modern bir renk ardışık düzeninin faydalarını sunan, renklerin doğru şekilde yeniden üretilmesini ve çeşitli uygulamalarda uyumluluğu sağlayan bir teknoloji ön izlemesidir.

OpenColorIO, birçok içerik oluşturma, düzenleme ve sonlandırma uygulamasına entegre edilmiş, endüstri standardı, açık kaynaklı bir renk yönetimi çözümüdür. Girdi, işleme, görüntüleme ve çıktı için kullanılan renk alanlarını tanımlamak ve bu alanlar arasındaki dönüşümleri otomatikleştirmek için yapılandırma dosyalarını kullanır. 3ds Max’in varsayılan yapılandırması ACES’e, Akademi Renk Kodlama Sistemine dayalıdır veya bunun yerine özel bir yapılandırma kullanabilirsiniz.

Renk yönetimini, Tercih Ayarları iletişim kutusunun Renk Yönetimi panelinde ayarlarsınız. Bu teknoloji önizlemesi, gelişmiş renk yönetimi özelliklerini test etmek ve geri bildirim sağlamak için erken bir fırsattır. Sınırlamalar olduğunu ve planlanan tüm özelliklerin uygulanmadığını unutmayın. Lütfen teknik sorunları, soruları veya diğer geri bildirimleri forumumuzda gönderin.

Eski gama iş akışı, yeni sahneler için hâlâ varsayılandır (sistem ayarlarınızı değiştirmediğiniz sürece) ve mevcut sahneler eskisi gibi çalışmaya devam eder.

Dizi Değiştirici: Malzeme Kimliği ataması

İlk olarak 3ds Max 2023.2 sürümünde tanıtılan Array Modifier’ın Material ID sunumu, artık klonlara yüz veya öğe bazında malzeme kimlikleri atamanıza izin veren yeni parametreler içeriyor. Aşağıdaki yeni yöntemler, bu atama üzerinde daha fazla kontrol sağlar:
Rastgele: Malzeme kimlikleri, seçilen bir oryantasyona göre klonlara rastgele atanır.
Sıralı: Malzeme kimlikleri, seçilen bir oryantasyona göre sıralı sırada klonlara atanır.
İlk Orta Son: Belirtilen malzeme kimlikleri ilk ve son klona atanır ve geri kalan malzeme kimliği atamaları rastgeledir.

Boolean Modifier: OpenVDB

Modeli sağlayan: Changsoo Eun

OpenVDB yöntemi, bir boole işlemini hesaplamanın alternatif bir yoludur. Su geçirmez geometriden topolojik olarak bağımsız sonuçlar üretmenizi sağlar. Boole değiştirici Seçenekler Sunumunda OpenVDB’yi seçebilirsiniz.

OpenVDB seçildiğinde işlenenleriniz, Boole işleminin hesaplandığı hacimlere dönüştürülür. Boole sonucu daha sonra tekrar kafeslenmiş dörtgen çokgenlere dönüştürülür.

OpenVDB yöntemi, güvenilir ve doğru bir şekilde hesaplama yapar ve poligonal hatalar içeren işlenenler gibi ağ sorunları olduğunda kullanılabilir.

Bu yöntem, geleneksel Mesh yönteminin başarısız olmasına neden olan problemli geometri ile çalışırken genellikle başarılı olur.

Boole değerinizin çözünürlüğünü ayarlamak için Seçenekler Sunumundaki Voxel Size parametresini kullanabilirsiniz. Voxel Size değeri ne kadar düşük olursa, sonuçlar o kadar keskin olur. Daha yüksek bir Voksel Boyutu değeri, sert kenarlar oluşturmak için yeterli çözünürlük olmadığından, daha yuvarlak özellikler ve kenarlarda yumuşama sağlar. İşlenenlerin kesiştiği alanlarda bu yumuşatma aynı zamanda yumuşak geçiş alanları da oluşturabilir. Bu, daha organik görünen sonuçlar üretebilir.
Not: Çok küçük bir Voxel Size değeri kullanmak, 3ds Max’in donmasına neden olabilecek büyük miktarda geometri üretebilir. Varsayılan Voksel Boyutu (1.0) genellikle en fazla ayrıntıyı yakalar, ancak Boole nesnelerinin boyutuna bağlıdır.
Tornavida tutamacı oluşturmak için OpenVDB yöntemini nasıl kullanabileceğinizi görmek için Boolean değiştiricisini kullanarak tornavida oluşturma bölümüne bakın.

Array Modifier: Progressive Transforms

Dizi değiştiricinin Radyal, Spline ve Phyllotaxis dağıtım yöntemleri artık Dönüşüm sunumunda yeni bir Aşamalı yöntem içeriyor. Dönüşüm verilerini aşamalı olarak değiştirmek için Yerel Döndürme veya Ölçek açılır listesinden Aşamalı’yı seçin. Örneğin, %200’lük bir Ölçek X değeri, ilk klon için ölçekte bir artışa neden olmaz, ancak son klon %200 olarak ölçeklenir. Aradaki her klon, %0-200 arasında artımlı olarak ölçeklenir.

Updated Motion Paths

Hareket Yolları görselleştirme ve düzenleme artık daha fazla denetleyici türü için kullanılabilir.

Sağlayan “Velociraptor” modeli: Adamec (TurboSquid)

Hareket Yolları görselleştirmesi ve düzenlemesi daha geniş çapta kullanılabilir olacak şekilde güncellendi:

Bu sürümden itibaren, Hareket Yolları:

Tüm kontrolör tipleri için ekran.
Liste denetleyicileriyle çalışır ve anahtarları ve teğetleri görüntülemek için etkin alt denetim konumunu kullanır (bu işlevsellik, transform_lists içindeki konum_listeleri için bile geçerlidir.)
Not: Bu Hareket Yolu güncellemeleri CAT’i veya Hareket Yollarının temel kontrollerle ancak teğet kontroller olmadan görüntülendiği animasyon katmanlarını veya Biped’i (kendi yörünge çözümü olan) etkilemez.

New Modifier List search filter

Değiştirici listesinde artık bir arama filtresi vardır, böylece Değiştirici listesindeki konumuna atlamak istediğiniz değiştiricinin ilk harflerini yazabilirsiniz. Değiştirici Yığın Kontrolleri konusundaki Değiştirici Listesi’ne bakın.

Transform List Controllers

Yeni Dönüştürme Listesi Denetleyicisi, bir nesneye harmanlanmış animasyon verilerinin katmanları olarak birden çok Dönüştürme denetleyicisi eklemenizi sağlar. Bu, animatörlerin her katmana benzersiz animasyon verileri eklemelerine ve katmanların nasıl karışacağını kontrol etmelerine olanak tanır.

Diğer güncellemeler şunları içerir:
Karma dönüşümler: Önceden düğümlerin yalnızca bir dönüşüm denetleyicisi olabilirdi, ancak artık düğüm dönüşümlerini ek komut dosyası veya karmaşıklık olmadan doğrudan karıştırabilirsiniz.
Katmanı İzole Et indeksi: Size seçenekler üzerinde yineleme yeteneği verir ve liste girişlerini ayrı ayrı düzenlemenizi sağlar.
Liste Denetleyicisi: Güncellenmiş bir kullanıcı arayüzünden yararlanır (Dönüşüm Listesi denetleyici çalışmasına dayalıdır).
Hareket yolları: Liste denetleyicileriyle çalışacak şekilde güncellendi ve artık anahtarları ve teğetleri görüntülemek için etkin alt denetim konumunu kullanıyor. Bu işlevsellik, transform_lists içindeki konum_listeleri için bile geçerlidir. Hareket yolları, iki ayaklı ve CAT hariç tüm denetleyici türleri için gösterilir; örneğin, bir Dönüşüm Komut Dosyası bir hareket yolu göstermez.
Ayrıca Denetleyiciye genel bakış için Dönüşümleri Denetleme bölümüne bakın.

Slate Material Editor

Slate Material Editor, 2024 için iyileştirildi ve malzeme düzenleme iş akışlarınızı iyileştirmek için iyileştirilmiş optimizasyon ve özelleştirme yetenekleri sağladı.

Yerleştirme yeteneği

Slate Malzeme Düzenleyicisini Yerleştirme

Artık Slate Material editörünü ana 3ds Max arayüzüne yerleştirebilirsiniz. SME’yi istenen konuma sürükleyip bırakmanız yeterlidir. 3ds Max’te hareketli ve yerleştirme menüleri hakkında daha fazla bilgi için bkz.: Kayan ve Yerleştirme.

Better customization

Düğümlerin arkasına gizlenmiş özel renkler ve bağlantı kabloları ile KOBİ

Artık kabloları düğümlerin arkasına yerleştirerek malzeme ağaçlarınızın düzenini ve organizasyonunu daha iyi özelleştirebilirsiniz. Tüm bağlantı kablolarını grafiğinizdeki düğümlerin arkasına yerleştirmek için yeni Düğümleri Tellerin Arkasına Çiz seçeneğini belirleyin. Bu seçenekleri Slate Material Editor’ün Tercihler menüsünde bulabilirsiniz.

Slate Material Editor, 3ds Max’in genel renk şemasıyla daha iyi bütünleşen yeni bir renk şemasına sahiptir. Slate Material Editor Graph Editor’da düğümlerin ve grafiklerin renklerini de özelleştirebilirsiniz. Bu, seçilerek yapılabilir:

Özelleştir (ana 3ds Max araç çubuğunda) > Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir > Renkler sekmesi > Öğeler açılır menüsü > SME.

Two new materials

Malzeme/Harita Tarayıcısına Malzeme Değiştirici ve Bileşik Düğümler eklendi.

Material Switcher, binlerce materyali düzenlemenize ve depolamanıza olanak tanır, böylece görünüm alanında atanan gölgelendiricileri kolayca değiştirebilirsiniz.
Bileşik Düğümler, muhtemelen başka bileşikler de dahil olmak üzere diğer düğümlerden oluşan alt grafikleri içeren düğümlerdir. Daha iyi okunabilirlik için büyük grafikleri düzenlemek ve basitleştirmek için kullanılabilirler.