Yükleme ve Tek Bir Lisans’ın Bir Bilgisayar üzerinde Yapılandırılması

Merhaba;

Bu makalemiz de yükleme ve tek olan lisansınızın bir bilgisayar üzerinde yapılandırılmasını ve kurulumunu inceleyeceğiz. Öncelik ile konu başlıklarımıza sırası ile değinelim.

 1. Yazılımınızın Kurulumu
 2. İndirme ve Yükleme Dosyalarını Bulma
 3. Sorun Giderme ve Yükleme Hataları
 4. Sorun Giderme Etkinleştirme Hataları

Sürümler ve işletim Sistemleri:

Kurulum yönergeleri hem Mac işletim sistemleri için hem de Windows işlemtim sistemleri için aynıdır ve ilave olarak tüm Autodesk yazılımlarının 2011 ve üstü olan bütün versiyonlarını kapsamaktadır.

Yazılım Etkinleştirme :

Yükleme sırasında seri numarası girmek yazılımınızı aktive etmez. Yazılımınızı başlattığınızda, yazılım kendini ya çevrimiçi etkinleştirmek isteyecektir veya el ile etkinleştirmeniz ve bir etkinleştirme kodu girmeniz gerekir. Etkinleştirme isteklerini Web form ile göndermiş iseniz 48 saat gibi bir zaman alabilir ve bu süre içerisinde yazılımınızı  çevrimdışı olarak kullanabilirsiniz, daha hızlı bir etkinleştirme için online aktivasyon seçeneğini kullanabilirsiniz.

Yazılım Kurulumu :

 1. Yazılımınızın setup dosyasına (kurulum dosyası) çift tıklayın. (.exe veya .dmg)
 2. Yükleme Yönergeleri için kurulum dilinizi seçin ve Yükle butonuna tıklayın. Diğer yükleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için Yükleme Türü Seçeneklerine tıklayın.
 3. Ülke veya Bölgeniz için Lisans ve Hizmet Sözleşmesini Kabul ediyorum seçin ve İleri butonuna tıklaıyn.
 4. Dil seçeneği ile sunulan bir Ürün seçin. Ürün Dili Dil indirme seçenekler hakkında bilgi edinmek için bu sayfa’ya bakabilirsiniz.
 5. Stand-Alone lisans tipini seçin.
 6. Seri numaranızı ve Ürün anahtarınızı girin. Seri numarası ve ürün anahtarınız yoksa,ücretsiz bir deneme  sürümü olarak yükleyebilirsiniz ve 30 gün boyunca ürünü kullanabilirsiniz. Devam etmek için İleri ‘ yi tıklatın.

  1_2_1_5th.jpg

 7. Devam edin,  varsayılan yapılandırma ve yükleme yeri (önerilir) ile kuruluma devam edin. Özel kurulum için ya da bireysel yazılım bileşenlerini seçin veya seçimini kaldırın ve farklı bir yükleme yolu da (260 karakterden fazla değil) belirtebilirsiniz.

  1_2_1_6th (1).jpg

 8. Yükleyici kapatmak için son’a tıklayın. Yükleme tamamlandığında, bilgisayarınızda yüklü olan yazılım bileşenlerinin bir listesini göreceksiniz.

  1_2_1_7th.jpg

 9. Yazılımınızı ilk defa  başlattığınız da etkinleştirme talimatları izleyin.

İndirme ve Yükleme Dosyaları Bulma ( Downloading and Finding Installation Files )

Eğer Yazılımınızı indirme yolu ile veya başka bir kaynak yolu ile indirmiş iseniz ki bu web tarayıcınız veya masaüstü indirme yöntemleride olabilir, varsayılan indirme klasörü System > Autodesk klasörüdür.

install-file-location.jpg

 

Tanımlama ve Geçerli Yükleme Dosyaları (Identifying Valid Installation Files)

Aşağıda yer alan tablo da  geçerli yükleme dosyalarının neler olduğunu görebilirsiniz;

Screenshot_1.png

Sorun Giderme ve Yükleme Hataları ( Troubleshooting Installation Errors )

 • İletişim veya Bağlantı Hatası (Communication Failure Error) : Bu hatayı almanızın bir çok sebebi olabilir. Antivirüs yazılımınız bağlantı kurulmasını engelliyor olabilir, güvenlik duvarınız tarafından engellenmiş olabilir vb. bir çok sebep yüzünden bağlantı kurulumadı hatası alabilirsiniz.
 • Error 1603: Hata 1603 genel bir hatadır., Microsoft Windows Yükleyicisi tarafından oluşturulan (MSI) bir sorundur. Genellikle Autodesk ürününüzü yükleme sırasında oluştuğu görülmektedir. Bu hata, belirli bir Autodesk ürünü ile bağlı olmayan ve yükleme yaptığınız sistemine özgü bir hatadır.
 • Error 997: Microsoft Güvenlik Güncelleştirmelerinin neden olabileği bir hatadır, Microsoft Windows Yükleyici (MSI) tarafından üretilir.
 • Error 1327: Hata 1327 geçersiz sürücütek başına bir sisteme yüklenmesinden kaynaklanan veGeçersiz Sürücü” ye yükleme sırasıında sisteme Kayıt gerektiren bilgi Güncelleme hatası.

 • Error 1305: Bu hata, yükleyicinizde bir HDD olabilir veya bir DVD olabilir, çizik ya da kirli bir disk yüklerken oluşan okuma hatasıdır. Eğer disk temizleme aracı yardımcı olmadıysa kurulum dosyalarınızı sabit diskiniz de bir klasöre kopyalayarak tekrar deneyebilirsiniz.

 • Error 1308 ve 1311: Bu hataları bir dosya yükleme sırasında yüklenecek dosyayı bulamadığı zaman göstermektedir.

Serdar Hakan DÜZGÖREN

ADSK_Expert_Elite_Icon_L_Color_Blk.png