Sahnem Çok Ağırlaştı Çalışamıyorum ? Sebebi Nedir ?

20. Şubat 2015 3Ds Max 0
Sahnem Çok Ağırlaştı Çalışamıyorum ? Sebebi Nedir ?

3Ds Max’de tasarımlarımızı yaparken sahnelerimiz içerisinde genel olarak kendimiz model hazırlamaktansa hazır model kullanmayı tercih ediyoruz. Bunun sebebi ya 3Ds Max’e yeni başlamış olmak veya yapmış olduğumuz işin acil olarak yetişmesi gerektiğindendir. Ama aslında bu tarz çalışmalar çoğu zaman aslında bize zaman kazandırmaktansa daha çok zaman kaybettirir, bunun bir çok sebebi var şimdi en çok karşınıza çıkabilecek olan ve karşılaşabileceğiniz hatta %99,99 olarak başınıza gelecekleri aşağıda listeleyelim ve sonrasın da sizi bundan nasıl kurtarırız onu anlatalım evet ;

  1. 3Ds Max hata verir ve kapanır.
  2. 3Ds Max ağırlaşır ve sahnenizde herşer wire görüntüye döner.
  3. Render işlemi başlamaz.
  4. 1 saat’te alınacak render işlemi ya hiç bitmez, ya hata verir yarım kalır, yada normalden çok çok uzun sürer. 

Şimdi örnek bir resim ile size ulaşma ihitmaliniz olan bir sahne gösterelim ;

 

Screenshot_1.png

Sahne’de yer alan polygon sayısına dikkat edin 23 milyondan fazla sahen’de yer alan sadece 3 adet box peki 3 box bu kadar polygon’u nasıl oluşturuyor, şu şekilde oluşturuyor gereksiz segment sayısı ve aşırı turbosmooth kullanımı ile oluyor. Bu arada size söylemek istediğimiz daha düşük polygonlar ile de aynı işleri yapabilirsiniz. Sahnenizde polygon sayısının çok fazla olması sizin sahnenizin çok kaliteli ve iyi olduğu anlamına gelmiyor, az polygon ile çok iyi işler yapılabilir.

Peki bu kadar olmasa da 10 milyon gibi bir polygon olan sahneniz var diyelim bu sorun nasıl çözülür, öncelikle sahnenizin nasıl bu kadar çok polygon sayısına ulaştığına bakın, çok polygon a sahip olan objeleriniz var ise ve işe yaramıyor ise silin, unhide yaparak gizli kalmış ve işe yaramayan objeleriniz var silin, sonra duruma gene bakın istediğiniz gibi değilse durum, hemen şu çözüme gidiyoruz, MultiRes kullanan mutlaka olmuştur, kullanmayan veya bilgisi olmayan arkadaşlar linke hemen tıklayarak dersi izlebilirler. Kısaca burada biraz bahsedelim, çok yüksek polygona sahip olan objelerinizin polygon sayılarını objenizi bozmadan düşürür, yani 100.000 polygonluk bir objeyi istediğiniz polygon seviyesine düşürebilirsiniz tabiki makul şartlarda bu işlem objenizi bozmaz sadece polygon sayısını azaltır o kadar.

Özetlemek gerekirse tavsiye olarak sahnenizde hazır model kullanmamaya özen gösterin, modellerinizi kendiniz hazırlamaya çalışın, ihtiyacınız dahilinde poylgon seviyesinde kalmaya dikkat edin.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur sizi için, sorularınız olursa yorum kısmından sorabilirsiniz veya 3Ds Max Forumlarımızı inceleyebilirsiniz.

Görüşmek üzere…