Material Editör’de Slotlar Bitince Ne Yapılabilir ? (Multi/Sub-Object)

18. Nisan 2015 3Ds Max 0
Material Editör’de Slotlar Bitince Ne Yapılabilir ? (Multi/Sub-Object)

Merhaba ;

Bu makalemiz de 3Ds Max materyal editörü kullanımda slotlar dolunca yeni slot nasıl oluşturulur inceliyoruz.

3Ds Max de sahne tasırımları yaparken bazen materyal editör deki slotlar yetersiz kalabilir ve böyle bir durum olduğu zaman nasıl bir çözüme gidilir şimdi hep beraber göreceğiz. Materyal editör de öncelikle planlı haraket etmenin oldukça önemi büyük her bir yeni materyal oluştururken ve sahne üzerinde kullanılmadan önce kaç adet slota ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz

bunun hesaplamasını önceden yapmanız sizin avantajınıza olacaktır, ama her yolu denediniz ve hesabı yapmanıza rağmen yinede sayı sizin için yeterli olmuyor ise hemen imdadınıza Mutli/Sub-Object yetişiyor, bu özellik size tek bir slot altında istediğniz kadar yeni slot oluşturmanızı sağlar ve sorunsuz bir şekilde işinize devam edebilirsiniz, ama şunu belirtmek de fayda var bu özelliği kullanırken şuna dikkat etmeniz gerekiyor bu özellik tek bir obje üzerinde birden çok slot kullanarak materyal hazırlamanızı sağlar yani bir sandalye veya çiçek tarzında bir modeliniz varsa normal şartlar tek bir çiçek bile sizin tüm tek slotlarınızı bitirmeye yeter ama bu Multi/Sub-Object sizi bu sorundan kurtarır yani her bir nesneniz için farklı bir Multi/Sub-Object ve slot kullanmanız gerekmekte..

Şimdi isterseniz artık Multi/Sub-Object‘in kullanımı nasıl ona bakalım ;

 1. Multi/Sub-Object kullanmak için ilk olarak bir boş slot seçiyoruz, burada en can alıcı notka Multi/Sub-Object tüm render motorları ileuyumludur.

  1.png

 2. Boş slotmuzu seçtikden sonra Standart butonuna tıklıyoruz ve Multi/Sub-Object i seçiyoruz ;

  2.png

 3. Seçimimiz yaptıkdan sonra karşımıza aşağıda yer alan resimde ki gibi bir editör çıkıyor bu editör de standart 10 yeni slot gelir tabiki siz bunu istediğiniz kadar çoğaltabilir ve herbirinde farklı materyaller kullanabilir, ID ler verebilir, isimlendirebilir ve hatta açıp kapatabilirsiniz;

  3.png

 4. Şİmdi Multi/Sub-Object içerisinde yer alan parametrelerin ne işe yaradığına bakalım ;

  4.png

  Set Number : Bu seççenek size daha fazla yeni slot oluşturmanızı sağlar.

  Add / Delete : Bu seçenek mevcut olan slotları siler veya yenisini ekler.

  ID : Slot veya materyalinize kimlik vermenizi sağlar.

  Name : Materyalinize isim verir.

  Sub-Materyal : Dolu olan slotları seçer.

  On/Off : Slotunuzu açıp kapamaya yarar.

  5.png

Evet kullanımı oldukça basit olan bir değiştirici kullanımı basit olduğu kadar da çok kbüyük bir sorunun altından kalkmanızı ve materyallerinizi düzenli ve sistemli bir şekilde tutmanızı sağlıyor.

 

Görüşmek üzere…