İp Ucu > Autodesk 3Ds Max Light Lister Kullanımı

İp Ucu > Autodesk 3Ds Max Light Lister Kullanımı

Merhaba ;

Bu yazımız’da yoğun çalışmalarınız arasın da işinizi kolaylaştıracak olan ve sahnenizde ki tüm ışıkları tek panel üzerinden  yönetmenizi sağlayan Light Lister Menüsünü inceliyoruz.

Light Lister aşağıda resim de görünen menüdür, bu menü ile sahneniz deki tüm ışıkları tek pencere üzerinden yönetebilirsiniz. Tabi isterseniz sadece belirli ışıklar üzerinde de oynama ve değişiklikler yapmanız mümkün, Light Lister’in size sunduğu imkanlara değinelim zaten kullanımı oldukça basit bir panel;

Configuration : Bu alan size değişiklik yapmak istediğiniz ışıklar için seçim hakkı veriyor, All Lights, Selected Lights, General Settings gibi.

Lights : Bu alan light listeri ilk açtığınız da sahnede mevcut olan ışıkları gösterir ve o ışıklar üzerinde değişiklik yapmanızı sağlar, sahnenize sonradan ışık eklerseniz refresh butonuna basmanız yeterli olacak ve yeni ışığınız listede gözükecektir. Gözüken her ışığın ismi altında değişiklik yapabileceğiniz tüm seçenekler mevcut, ışık renginden tutun da gölge değerleri, multipier değerlerine kadar bir çok ayarları değiştirebiliyorsunuz.

Evet yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi özellikle kalabalık ve yoğun sahnelerde Light Lister ile ışık seçme bulma gibi sorunlardan kurtulursunuz.

light_lister.png