Chaos Corona 9: Yenilikler

Chaos Corona 9: Yenilikler

– CORONA 9 RELEASED

Corona 9 şimdi çıktı (Şekil 01), Corona’nın kendisine yalnızca güçlü yeni özellikler eklemekle kalmayıp aynı zamanda aboneliğinize çok daha fazlasını ekleyen bir sürüm!

NEW FEATURES VIDEO

İşte en büyük yeni özelliklerden bazılarına hızlı bir bakış:

DOWNLOAD

Okurken indirmeye başlayın!

https://corona-renderer.com/download/

Deneme Yenilemesi: Tüm kullanıcılar, deneme sürümünde bile olsa, hem yeni özellikleri hem de aboneliğe eklenen yeni ürünleri denemek için tam 30 günlük deneme yenilemesi alır. Yukarıdaki bağlantıdan Corona 9’u indirip yükleyin ve tüm yeni özellikleri denemenin keyfini çıkarın.

HIZLI BİLGİLER

– Corona Pattern – geometriyi bir yüzey boyunca bir dokuyu döşer gibi kolayca döşeyin.
– Prosedürel bulutlar – canlandırılabilir prosedürel bulutlar ve uçak parkurları ile Corona Sky’ınıza ayrıntı ekleyin. Bir daha asla bir HDRI’ye ihtiyacınız olmayabilir.
– Chaos Scatter’da Kenar Kırpma – bu Scatter güncellemesinde uygulanan çok istenen bir özellik.
– Kaos Taramaları – malzemeleriniz için gerçekçilikte son nokta, bunlar akıllıca taranmıştır, böylece her malzeme aydınlatmaya kendi benzersiz şekilde tepki verir. Deriler, kumaşlar, hatta folyolar artık sahnenize eklenebilir, hem görünüm hem de ölçek olarak gerçek dünyaya uyması garanti edilir. Premium aboneliğinize dahildir.
– Chaos Player – görüntü dizilerinizi bir video formatına dönüştürmenin kolay bir yolu. Artık günlük ihtiyaçlarınız için aşırıya kaçan karmaşık bir video düzenleyici kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Premium aboneliğe dahildir.
– Chaos Phoenix – Corona, Phoenix’i birkaç yıldır destekledi, ancak önemli ekstra maliyet nedeniyle yalnızca birkaç kullanıcı araç setlerine ekledi. Artık ateş, duman, su ve daha fazlasını yapmak için mükemmel araç Premium aboneliğinize dahil edilmiştir.
– İyileştirmeler – Balık gözü kameradan Alan Derinliği, dilimleyicileri korumak için yeni Malzeme Geçersiz Kılma ayarları, oluşturma sırasında bellekten tasarruf etmek için çekirdek dışı doku oluşturma ve daha fazlası.

ŞİRKET HABERLERİ

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' - Webinar

Bu sürüm için canlı web semineri 25 Ekim’de gerçekleşecek, bu nedenle yerinizi ayırın ve takvimlerinize not edin.

– LINK

LİSANSLAMA GÜNCELLEMELERİ

Corona 9 iki versiyonda mevcuttur: Corona Solo ve Corona Premium.

——————–

Corona Solo fiyatı aylık 48,90 Euro’dur (veya tüm yıl boyunca ödeme yaparsanız ayda 26,90 Euro) ve şunları sunar:

bir lisans hem 3ds Max hem de Cinema 4D’ye kurulabilir ve bir bilgisayarda kullanılabilir;
Chaos Scatter gibi tüm Corona entegrasyonları;
teknik Destek;
Kaos Kozmos.
——————–

Corona Premium aylık 59,90 Euro’dur (veya tüm yıl boyunca ödeme yaparsanız ayda 34,90 Euro) ve şunları içerir:

hem 3ds Max hem de Cinema 4D’ye kurulabilen ve herhangi bir bilgisayarla paylaşılabilen bir yüzer lisans;
Chaos Scatter gibi tüm Corona entegrasyonları;
teknik Destek;

  • Chaos Cosmos;
  • Chaos Phoenix;
  • Chaos Player;
  • Chaos Scans;

Oluşturma düğümlerinin maliyeti için site sayfasına gidin.

– LINK

– BAŞLICA ÖZELLİKLER
Tüm bu özellikler Corona for 3ds Max ve Cinema 4D için geçerlidir, bu nedenle bunlardan yalnızca bir kez bahsedeceğiz ve demo görüntüleri her iki ana bilgisayar yazılımından da olabilir. Hem 3ds Max hem de Cinema 4D’ye aşina değilseniz, 3ds Max’in “Haritalar” dediğine Cinema 4D’nin “Shader” dediğinin farkında olun 🙂

Corona’nın kendisindeki yeni özelliklerle başlayacağız, ardından Premium lisansınıza dahil olan yeni ürünlere geçeceğiz.

PROSEDÜR BULUTLARI
Corona Gökyüzü harikaydı, ama her zaman açık bir gökyüzüydü. HDRI’lar harika olabilir, ancak farklı bulut örtüsü seviyeleri veya günün farklı saatleri için benzersiz bir HDRI’ya ihtiyacınız olacak ve bunlar statikti (ya da animasyonluysa, bilgisayarınızda çok fazla yer kaplayan çok sayıda büyük dosyaya ihtiyaç duyuyordu). sabit sürücü).

Yeni Prosedürel Bulutlar, tüm bu sorunları çözerek bulut örtüsü miktarını, bulutların şeklini, sahnedeki konumlarını değiştirmenize ve bunları kolaylıkla canlandırmanıza olanak tanır. Hatta gökyüzünüzde uçak parkurları (contrails) ekleyip canlandırabilirsiniz (Şek. 03)!

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

Hesaplanma ve render edilme şekillerinden dolayı, tam hacimsel çözümlere kıyasla render süreleri üzerinde minimum etkiye sahiptirler (Şekil 04). Hatta görünüm alanında ön izlemeleri yapılabilir, böylece IR’yi oluşturmak ve hatta kullanmak zorunda kalmadan ayarları değiştirebilirsiniz.

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

Prosedürel Bulutlar, Güneş’in konumuna yanıt verir, böylece akşam ve şafak vaktini tam öğlen geçirebildiğiniz kadar kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Rastgele Tohum seçeneği ile beğendiğiniz görünümü arayabilirsiniz ve tüm parametreler, bulutların hareket edebilmesi, bulut kapsamının büyüyüp azalması vb. Bulutların sahnenize gölge düşüp düşmeyeceğini de seçebilirsiniz.

KORONA DESENİ
Artık bir dokuyu döşemekle aynı kolaylıkla, bir yüzey üzerine gerçek geometriyi döşeyebilirsiniz. Bu size yalnızca opaklık, çarpma ve yer değiştirme haritalarıyla elde edebileceğinizden çok daha fazla gerçekçilik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bu alternatiflerden çok daha az bellek gerektirir (Şekil 05 – Şekil 06 – Şekil 07).

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

Bunun ne zaman yararlı olduğunu hızlıca anlamak için aşağıdaki gibi şeyler düşünün:

– Örme veya dokuma ipliklerden yapılan kumaşlar
– Tel çitler, itfaiyeciler
– Zincir gibi takılar
Ve daha fazlası!

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

Corona Pattern ile çalışmayı basitleştirmek için, geometri daha sık ölçeklenirken yüksekliğin azalması için döşeme ile geometri ölçeğinin yüksekliğini otomatik ve doğal bir şekilde alabilir veya bunu devre dışı bırakmayı ve gerekirse manuel bir yükseklik ayarlamayı seçebilirsiniz ( Şekil 08).

Tabii ki, aracı bir kez kavradığınızda, kullanılabileceği başka birçok yol düşünmeye başlayacak ve sahnelerinizin gerçekçiliğini tamamen yeni bir düzeye çıkaracaksınız. Bu arada Chaos Pattern ile kullanabileceğiniz birkaç geometri örneğimiz var, buradan indirebilirsiniz.

– LINK

EDGE TRIMMING

Bu, Chaos Scatter için en çok istenen özellik olmuştur. Artık Chaos Scatter’ın bu son güncellemesine dahil edildiğini bildirmekten mutluluk duyuyoruz. En iyi örnek, aşağıda görüldüğü gibi çimlerin ve diğer çim alanların kenarlarını kontrol etmenize izin vermesidir (Şek. 09).

Etki, dağıtılan geometrinin kurulma şekline bağlıdır. Tek tek çim bıçaklarını dağıtıyorsanız (bu çok verimsiz olacağı için pek olası değildir!), o zaman zaten iyi kenarlara sahip olacaksınız. Kenar Düzeltme, bireysel çim bıçaklarının “kümelerini” dağıtırken, sınırların dışında olacak bireysel bıçakları saklayarak yardımcı olacaktır.

Bunu ayarlamak için, saçılan nesnelerde kullanılan tüm malzemelerin opaklık yuvasına bir Scatter Edge Trimming shader (Cinema 4D) / ChaosScatterEdgeTrimming map (3ds Max) eklemeniz yeterlidir. Bu metodoloji ve sonuç, Corona 9 için diğer saçılma araçları tarafından kullanılana benzer, ancak gelecekte süreci basitleştirmek istiyoruz, ör. tek bir onay kutusu kullanarak.

DOKULAR İÇİN TEMEL OLUŞTURMA

Bu seçenek, CoronaBitmap aracılığıyla yüklenen doku eşlemeleri için gereken bellek miktarını azaltır. Şirket içinde ve birkaç arşiv stüdyosu tarafından yapılan testler, sahnenin ne kadar ağır olduğuna, kullanılan dokuların ne kadar büyük olduğuna ve diğer faktörlere bağlı olarak %5 ile %70 arasında tasarruf sağladı.

Bu, Corona 9’da varsayılan olarak devre dışıdır ve bundan yararlanmak için etkinleştirmeniz gerekecektir. Bu, Oluşturma Ayarlarının Performans bölümündeki bir onay kutusu aracılığıyla yapılır (Şekil 10 – Şekil 11):

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

Seçenek etkinleştirildiğinde Corona, sabit sürücülerde gereken alanı otomatik olarak tahsis edecektir. İstenirse, Sistem ayarları altında ayarların manuel olarak geçersiz kılınması da mümkündür. OOC Textures kullanırken, Corona yeni bir sahne yüklediğinde veya ana bilgisayar uygulamasını kapattığında önbelleği otomatik olarak temizleyecektir (Şekil 12).

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

HAREKET BULANIKLIĞI İÇİN ÖRTÜCÜ EĞRİSİ

Gerçek dünyada, bir kameranın deklanşörünün açılması belirli bir süre ve kapanması belirli bir süre alacaktır ve genellikle bu iki süreçte de bazı hızlanma ve yavaşlama unsurları vardır. (Şek. 13).

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

Hareket Bulanıklığı için Deklanşör Eğrisi kontrolleri, bu efektleri oluşturmalarınızda doğru bir şekilde temsil etmenize olanak tanır. Eşit, doğrusal bir sonuç yerine, bulanık alanın başında, ortasında ve sonunda daha az veya daha fazla bulanıklık elde edebilirsiniz. Bu, “örneklerin kelimelerden daha değerli olduğu” bir durumdur, bu nedenle aşağıdaki videoda bazı örnekler görebilir (ve indirebilirsiniz):

DİĞER DAĞILIM GÜNCELLEMELERİ

Kenar Kırpmanın yanı sıra, Chaos Scatter’daki diğer güncellemeler şunları içerir:

Aşırı sayıda örneğe sahip sahneler artık daha hızlı ayrıştırılıyor. Hızlanma, sahne karmaşıklığına bağlıdır.
Komut Panelinde ve Malzeme Düzenleyicilerinde Dağılımla ilgili kategoriler “Kaos Dağılımı” olarak yeniden adlandırıldı.
Chaos Cosmos’a (3d Modeller > Ön Ayarlar altında) beş yeni Dağılım Ön Ayarı eklendi, bunlar:
Çim Karahindiba 002
Çim Çim 002
Palmiye Ağacı Caddesi 001
nehir yatağı 001
Ağaç caddesi 001

YENİ MALZEME GEÇERSİZ KILMA SEÇENEKLERİ

Malzeme Geçersiz Kılma’yı kullanmak, özellikle aydınlatma söz konusu olduğunda, bir sahne kurmanın hayati bir parçasıdır. Bu iş akışını geliştirmek için, Sahnenizin kurulumu ve gereksinimleri ne olursa olsun Malzeme Geçersiz Kılmaları etkin bir şekilde kullanabilmeniz için Dilimleyicileri Koru, Darbeyi Koru ve Opaklığı Koru seçeneklerini ekliyoruz (Şekil 14).

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

KAPUT ALTINDA İYİLEŞTİRMELER

Dışarıdan hemen görünmese de, Corona 8 sürümü sırasında söz verildiği gibi yaptık ve 8’e eklenen çok sayıda özelliğin ardından önemli kod temizleme ve yeniden düzenleme üzerinde çalıştık. Bazı örnekler:

Işık örneklemesi ile ilgili kodun yarısından fazlası kaldırıldı, bu da gelecekte daha hızlı geliştirmemizi ve korumamızı sağlayacak.
Hata pencerelerini qt’ye yeniden yazdı, bu onu daha hızlı yaptı, farklı platformlardaki görünümü iyileştirdi, mesaj sayısındaki sınırlamaları kaldırdı ve bizi birleşik bir modern kullanıcı arayüzüne yaklaştırdı.
Corona 8’e eklenen Ton Mapping’in ilk tasarımlarını düzeltmek için bazı gizli kodlar geliştirildi ve bu da bazı hataları düzeltti.
Ve dahası!
Aşağıdaki üç Kaos aracı, Corona Premium aboneliğinize dahildir, ancak yine de ayrı olarak satın alınabilirler.

CHAOS SCANS

Genelleştirilmiş bir malzemede herhangi bir sayıda parametre ve harita ile yeniden yaratılması imkansız olan bazı malzemeler vardır, çünkü bunların ışığa yanıt vermenin benzersiz bir yolu vardır. İşte burada Kaos Taramaları devreye girer. Kitaplıktaki her materyal, ışıkla nasıl etkileşime girdiğini yakalamak için titizlikle taranır, böylece hem görünümde hem de ölçekte %100 doğruluk için sahnenize sürükleyip bırakabilirsiniz (Şekil 15). .

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

Bu, deri, giyim kumaşları, araba boyaları, yansıtıcı ve holografik malzemeler gibi malzemelerle kendini gösterir. CoronaScannedMtl (3ds Max)/Taranan Malzemeyi (Cinema 4D) kullanarak bu malzemeleri sadece bir tıklamayla sahnenize ekleyebilirsiniz, malzemeyi kendiniz oluşturmak için saatler harcamadan gerçekliği yeniden yarattığınızdan emin olabilirsiniz (Şekil 16).

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

CHAOS PHOENIX

Chaos Phoenix, 3ds Max ve Corona (ve elbette V-Ray) ile sorunsuz bir şekilde entegre olan ve gerçekçi ateş, duman, sıvılar, alevler, patlamalar, okyanus dalgaları, sis, su sıçramaları ve daha fazlasını yaratmanıza izin veren bir dinamik simülatördür.

Birkaç Corona kullanıcısı, onunla Corona arasındaki uyumluluk sayesinde Chaos Phoenix’ten büyük ölçüde faydalanıyor, ancak şu ana kadar ayrı bir satın alma gerektirdiğinden çoğu kullanıcı için erişilemedi (Şekil 17).

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

Artık Premium Corona aboneliğinin bir parçası, siz de Hollywood FX stüdyoları tarafından kullanılan aynı yazılımı kullanarak renderlarınıza çok çeşitli efektler ekleyebilirsiniz. Bu örnek görüntüler, Chaos Phoenix’i ne için kullanabileceğiniz konusunda size sadece bazı fikirler verir (Şek. 18)!

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

CHAOS PLAYER

Animasyonlarınızı oluşturmanın en güvenli ve en esnek yolu, bir görüntü dizisine (doğrudan video formatına değil) oluşturmaktır-ancak bu, bunları karmaşık, üst düzey bir video düzenleyiciye yüklemeniz için ihtiyaç duyduğunuzda, animasyon.

Kaos Player’ı girin – Görüntü dizilerinizi görüntülemenin hafif, anlaşılır bir yolu ve bir video biçimine dışa aktarmadan önce temel birleştirme, renk derecelendirme ve düzenleme de yapın. Bir daha şişirilmiş video editörü kullanmanız gerekmeyebilir (Şekil 19)!

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

Daha küçük iyileştirmeler

Bunlar aksi belirtilmedikçe 3DS Max ve Cinema 4D için de geçerlidir.

Balık göz kameraları için alan derinliği
Artık Fisheye projeksiyonunu kullanmak için bir kamera seti için alan efektleri derinliğini kullanabilirsiniz.
Kaos kozmosunda çıkartma ayar ayarları
Bunlar aslında birkaç hafta önce geldi, çünkü Chaos Cosmos ayrı olarak güncelleniyor ve bu eklemelerin görünmesi için yeni bir Corona sürümünü beklemek zorunda değil – sadece kaçırmanız durumunda dikkatinizi buraya çağırmak istedik!
ACES OT, Ton eşleme yığınında varsayılan olarak açık
Bunun ne kadar popüler olduğu nedeniyle, tüm yeni sahnelerde varsayılan olarak etkinleştirilecektir. Kendinizi, maruz kalma için alışılmış olarak seçtiğiniz belirli değerlere sahip olmanız durumunda, 1 durak değeri ile daha parlak bir pozlama kullanarak bulabilirsiniz.
Corona Malzemeleri ve Haritaları için Geliştirilmiş Görünüm Portu Önizlemeleri (MAX 3DS) (Şekil 20)

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

Hayatınızı kolaylaştırmak için, aşağıdakiler gibi birçok malzeme ve haritanın Yüksek Kaliteli görünüm ön izlemesini geliştirdik:

Malzemeler:

Corona Fiziksel Malzeme
Corona Işını Anahtarı
Corona Mirası
korona cilt
korona saç
Haritalar:

Corona Bitmap
Korona Seçimi
Corona Işını Anahtarı
Corona Ön Arka
korona karışımı
Corona Triplanar (önceden yalnızca Autodesk malzemeleriyle çalışıyordu)
Unutmayın, bu yalnızca 3ds Max Yüksek Kalite görünüm penceresi etkinleştirildiğinde geçerlidir.

Hata Penceresini Düzeltme
Bu, sistemin tamamen yeniden yazılması sayesinde gelişmiş performans, metin kırpma düzeltmeleri, macOS’ta (Cinema 4D) UI sorunlarını düzeltme ve daha fazlasını beraberinde getiriyor.
Spline oluşturma artık destekleniyor (Cinema 4D)
Herhangi bir spline’a bir Corona Spline Render etiketi ekleyerek, artık Corona’da oluşturulabilir.
Corona Dönüştürücü iyileştirmeleri (3ds Max)
Geliştirilmiş metal algılama ve dönüştürme.
Kırılma malzemelerinin iyileştirilmiş dönüşümü (siyah kırılma rengine sahip malzemeler artık kırılma malzemeleri olarak değerlendirilmez).
Chaos Scatter’da (Cinema 4D) dağıtım haritaları desteği
Artık, saçılan nesnelerin dağılımını kontrol etmek için bir Scatter’a bir bitmap veya prosedürel gürültü ekleyebilirsiniz. Aşağıda gösterim amacıyla abartılı bir örnek gösterilmektedir (Şekil 21).

VRaySwitchMaterial (3ds Max) için destek eklendi
Önceden, bunun için yalnızca kısmi destek vardı, şimdi iyileştirildi.
Birden çok malzeme önizlemesini işlerken hız iyileştirmeleri
Twinbru kumaşları artık Chaos Cosmos’ta mevcut (Şekil 22)

Chaos Corona 9: TUTTE LE NOVITA' -

Cinema 4D 2023 için destek eklendi
3ds Max 2014 ve 2015 için destek kaldırıldı
Corona 8 sürüm blogumuzda belirttiğimiz gibi, artık 3ds Max’in bu sürümlerini desteklemiyoruz ve 2016’yı desteklenen en eski sürüm haline getiriyoruz.
Cinema 4D R14 – R16 için destek kaldırıldı
Corona 8 sürüm blogumuzda belirttiğimiz gibi, Cinema 4D’nin bu sürümlerini artık desteklemiyoruz, bu da R17’yi desteklenen en eski sürüm haline getiriyor.
Kaos Dağılımı güncellendi
3ds Max için Chaos Scatter, artık tüm 3ds Max oturumu sırasında değil, yalnızca kullanıcı arayüzü kullanımdayken bir lisans gerektirir. Bu, başka bir 3ds Max örneğinden kilitlenen bir lisansı kaydeder. Dağınık örneklerin oluşturulması sınırsızdır.
Scatter hazır ayarlarının bir parçası olarak içe aktarılan Cosmos modelleri, oluşturma için devre dışı olarak ayarlanmıştır; yani, örnekler oluşturulacak, ancak dağıtılan kaynak nesneler olmayacaktır. Gerekirse, bu, modellerin her birinin nesne özelliklerinde yeniden etkinleştirilebilir.
Windows’ta Cosmos tarayıcısı artık harici bir web tarayıcısı yerine kendi penceresinde açılıyor (Cinema 4D)
Corona Kamera Kullanıcı Arayüzü artık sekmelere ayrılmıştır (Cinema 4D)