AUTODESK 3DS MAX ve AUTODESK VRED İŞ AKIŞI (WORKFLOW) Bölüm-2

2.bölümde Autodesk VRED ve Autodesk 3Ds Max ile örnek bir çalışma hazırlıyoruz. Videomuzda ise bu işlemlerin yapımı anlatılmaktadır.

  • Tüm modelleme işlemlerini adım adım Autodesk 3Ds Max ile yapıyoruz

Resim10.png

Resim11.png

Resim12.png

  • Autodesk 3Ds Max ile yapılan modelin Autodesk VRED’e aktarılmadan önce bilinmesi gereken en önemli husus tüm parçaların birbirinden bağımsız olmasıdır ve .fbx uzantısı ile export edilmelidir.

    Sebep: Projenizi Autodesk VRED’e aktardıktan sonra yapacağınız tüm işlemlerde, örneğin kaplama atama gibi bir işlemde krom kaplama olması planlanan bir parçanın farklı bir kaplama uygulanacak parça ile bir bütün olduğunda hepsi aynı kaplama yüzeyine sahip olacaktır.

Autodesk VRED ile Görselleştirme

Resim13.png

Autodesk VRED ile görselleştirme yapmak temel seviyede teknik bilgi gerektirmektedir.

Autodesk VRED teknik bilgi gereksinimleri;

1- Modelleme

2- Kaplama ve Kaplama Oluşturma

3- Kamera

4- Aydınlatma ve Çevresel Aydınlatma

Resim14.jpgResim15.jpgResim16.jpgResim17.jpg

Modelleme : 

Autodesk VRED’ den en iyi sonucu alabilmek için modelleme işlemlerinin doğru yapılması gerekmektedir. Bunun sebebi hangi Autodesk yazılımı kullanırsanız kullanın export işleminden sonra modeliniz, fbx uzantılı dosya olarak export ettiğiniz de mesh model yapısına sahip olacaktır.

Resim14.jpg

Kaplama ve Kaplama Oluşturma :
Autodesk VRED’in material editörü ile hem kendi materiallerinizi oluşturabilir hem de hazır materialleri kullanabilirsiniz. Autodesk VRED’in gelişmiş bir material editörü bulunmaktadır.

Resim18.png

Kamera :
Autodesk VRED’in kamerası diğer Autodesk yazılımlarına göre daha basit ama kullanışlı ayarlara sahiptir, bir çok görsel efekt işlemini kamera menüsünde yer alan seçenekler ile yapabilirsiniz. (Örnek olarak MotionBlur efekti)

Resim19.png

Aydınlatma ve Çevresel Aydınlatma : 

Autodesk VRED ile iki şekilde sahnenizi aydınlatabilirsiniz bunlar Stüdyo tipi aydınlatma ve Çevresel aydınlatma (HDRi). Autodesk VRED kendi içinde 7 tip ışık barındırır;

– Directional Light

– Point Light

– Spot Light

– Spherical Light

– Disc Light

– Rectangular Light

– Ray Light

Resim20.png

Autodesk VRED ile Render : 

Autodesk VRED ile render işlemini yapmak  oldukça basit olmakla beraber sizin nasıl render almak istediğiniz ve hazırlamış olduğunuz sahnenin kalitesi ile doğru orantılıdır.

Autodesk VRED’in render motoru oldukça güçlü bir render motoru olmakla birlikte ciddi anlamda gerçekçi sonuçlar elde edebilirsiniz ve yine renderpass’lar sayesinde objenize ait tüm resim kanallarını render yaptırıp üçüncü parti yazılımlar ile post production işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Autodesk VRED’in Render menüsü oldukça sade ve kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir, render motorunun arayüzü ile üç tip render işlemi gerçekleştirebilirsiniz;

1- Image Render

2- Animation Render

3- Cluster Render

Resim21.png

1- Image RenderTek kare render oluşturmada kullanılır render çıktısı olarak tüm resim formatları desteklenmektedir.

2- Animation RenderHareketli sahnelerinizin renderlarını almanızı ve video formatında kayıt edebilmenizi sağlar.

3- Cluster RenderAğınızda bulunan diğer bilgisayarları render işlemine dahil ederek render süresinin kısaltılmasını sağlar.

Resim22.tif

Serdar Hakan DÜZGÖREN

ADSK_Expert_Elite_Icon_L_Color_Blk.png