Autodesk 3Ds Max 2016 Physical Kamera Kullanım Terimleri | Bölüm – 1

27. Eylül 2015 3Ds Max 0

Autodesk 3Ds Max 2016 bildiğiniz gibi bir çok yenilik ile beraber geldi en çok dikkat çeken yeni özelliklerden biri ise fiziksel kamera… yerleşik olarak gelen fiziksel kameranın daha önceleri bir çok dersini beraber işledil fakat işin aslında bir çok kullanıcı hem yerleşik olan fiziksel kamera olsun hem de diğer render motorlarının kameraları olsun bir çok ayarının tam olarak anlamlarını ve bir çok özelliğinin ne anlama geldiğini ve ne amaçla kullandıldığını bilmemekte, en büyük sebebi ise ezbere bir kullanım tarzı ve temel fotoğrafçılığın ne olduğu !!!

Artık Autodesk 3Ds Max 2016 versiyonu ile ezbere iş yapma devri bitiyor, 3Ds Max 2016 her zamankinden daha çok detaycı ve kullanıcının daha çok bilgiye sahip olmasını istiyor. Siz yeterlilik düzeyinde bir bilgiye sahip değil iseniz 3Ds Max 2016’da pek başarılı işler yapma olasılığınızda düşük oluyor bu arada şunu belirtmek de fayda var çok iyi modelleme yapıyor olmanız programa iyi hakim olduğunuz anlamına gelmez.

Daha önceleri de bir çok eğitim ve webinar da üstüne basa basa değindiğim konuların başında gelen bir tasarım yaparken NE GÖRÜYORSUN cümlesini düşünmekte fayda var.

Yeni fiziksel kameramızın oluşturulmasında Chaos Group’un katıları büyük desteklerini esirgemediler, lakin bu destek şu anlama gelmiyor Chaos Group’un kendi fiziksel kamerası ile 3Ds Max 2016’da yer alan fiziksel kamera kesinkes aynı özelliklere sahip değiller, 2 kamera da bir mıknatısın 2 zıt kutubu gibi kullanım özellikleri oldukça farklı.

Bu makalemizde sizlere hem fiziksel kameramızın teknik özelliklerinden hem de içerisinde yer alan temel fotoğrafçılık da oldukça sık kullanılan ve sizin de sahneleriniz için ayarlarını yaptığınız bir çok temel fotoğrafçılık teriminin anlamı ve kullanım amaçları nedir bunlara bakacağız, basir bir terim ile pozlama değeri, ISO değeri gibi bir çok terim nedir, ne işe yarar kullanırsanız ne olur, kullanmassanız ne olur gibi bir çok sorunun cevabını bulacaksınız nacizane tavsiyem şudur ki, makalemiz bir çok bölümden oluşacağı için tüm seri’yi takip etmeniz olacaktır.

Makalemiz içinde sık sık bahisi geçecek olan NIKON, SONY, CANON markaları Autodesk 3Ds Max 2016 Fiziksel Kamerası için kendi lens bilgilerini kullanıma sundular, nimet değerinde bir imkandır, değerlendirin derim…..

Önemli Not: Bir sahne tasarımı yaparken hangi render motorunu kullanırsanız kullanın, tercih edeceğiniz kameranın ve bu kamera’ya ait olan tüm ayarları en iyi şekilde bilin, artık 3 hazır modele 1 Süper render alma devri kapandı.

Autodesk 3Ds Ma 2016 Physical Camera Kullanım Terimleri :

1- Optical Zoom > 3x 6x 10x 50x Nedir ? 

Bir kameranın objektifinin optik ya da sayısal olarak yaptığı yaklaştırma oranını ifade eder. Örneğin 3x değeri 3 kademe optik veya sayısal olarak çekim alanına yakınlaşma ya da alandan uzaklaşma şeklinde düşünülebilir. Bu değer objektifin en yüksek odak uzunluğu ile en düşük odak uzunluğunun birbirine bölünmesiyle elde edilir. Örneğin DSLRlardaki birçok kit objektif 18-55mm odak uzunluğuna sahiptir, dolayısıyla 55/18 = 3X yaklaştırma değerine sahiptir. Benzer şekilde Nikon 50-200mm VR da 200/50 = 4X yaklaştırma oranına sahiptir. Bazı makinelerde kullanılan sayısal yaklaştırma fotoğrafı bir algoritma yoluyla  büyüttüğü için optik yaklaştırmaya göre daha kötü sonuç verir.

2- A/D Converter (Analog-to-Digital Converter)

Analog/Dijital Çevirici.

3- AE (Auto Exposure)

Otomatik pozlama türkçe karşılığı, manuel kullanımıda vardır.

4- AE-Lock

Otomatik poz kilidi anlamına gelen bu ifade, çekimi yapmayı düşündüğünüz alan veya objeyi kadrajladıktan sonra deklanşöre yarım basarak makinenin o alana veya objeye pozlama anlamında kilitlenmesi ve çekime hazır hale gelmesi anlamına gelir. Pozlamayı kilitlediğiniz sürece kadrajı değiştirseniz bile pozlama değerleri değişmeyecektir.

5- AF (Auto Focus)

Otomatik odaklama, manuel de kullanabilirsiniz.

6- (Net) Alan derinliği

nad-acıklama.png

Odaklanan nesnenin önünde ve arkasındaki net alan mesafesidir. Alan derinliğinin büyüklüğü objektifin diyafram açıklık değerine, nesnenin objektife olan uzaklığına ve fotoğraf makinesinde kullanılan merceklerin odak uzaklığına bağlı olarak değişir.

7- Algılayıcı

Kamera dilinde CCD ve CMOS gibi görüntü algılayıcı yongaların genel adıdır. Işığın değerini ve kalitesini “algıladığı” için bu isim verilmiştir.

8- Analog

En genel ifade ile görüntü ve ses anlamında sayısal olmayan görüntü ve ses sistemlerine denir. Işık ve ses analogdur, modern kayıt makineleri analog sinyalleri sayısala çevirirler.

9- Analog/Dijital Çevirici

Algılayıcı (CCD ya da CMOS) üzerindeki analog ışık bilgisini sayısala çeviren bir alettir. Analog ışık bilgisinden sayısal verilere dönüştürülen bilgileri fotoğraf makinelerinin içindeki bilgisayarlar algılayıp tanımlayabilir. Piyasadaki DSLRlarda yaygın olarak 12, 14 ve 16bitlik A/D çeviriciler bulunur.

10- Aperture

GUID-F072B240-E352-477D-AA1F-0459C0BA1571.png

Şimdi zurnanın zırt dediği yere gelmiş bulunuyoruz, resim de de gördüğünüz gibi Shutter ve Aperture gibi isimleri duymuşsunuzdur ve kullanıyorsunuz da bir çoğunuz için şunu söylemek de fayda var anlam ve özellikleri hakkında bilginiz var mı ve hiç merak ettiniz mi ? yoksa sadece kullanmanız gerektiği için mi kullandınız çoğunuz mecbur olduğunuzdan kullandınız, şimdi bahsetmiş olduğumuz bu 2 terim aslında çok önemli olan terimlerdir, bir gün şöyle bir soruya maruz kalabilirsiniz diyafram nedir ? diye soru sorulursa ne cevap vereceksiniz ? Şaşkın Gülümseme

Soru > Diyafram (Işık Düzengeci) Nedir ?

Cevap >

Işık düzengeci ya da diyafram fotoğraf makinelerinde, objektif içinden geçen ışığın, yeğinliğini ayarlamak için kullanılan ve çoğunlukla objektif içine yerleştirilmiş olan metal düzenektir.

Işık düzengeci özü itibarı ile, objektif içinden geçen ışığın, ışık aralığını dolayısı ile netlik derinliğini ayarlamak için geliştirilmiştir. Çünkü resmin göze net gibi görünen kısmı, ışık düzengeci yardımı ile ayarlanan ışık aralığı ile belirlenir.

Eğer fotoğrafçılıkta kullanılan objektif bir göze benzetilecek olursa, Işık düzengeci de, gözbebeğine benzetilebilir. Bu nedenle bu düzeneğin bazı türlerine ışık bebeği (Alm. Irisblende) denir. Bu düzenek, objektif içinden geçerek film (duyarkat)/sensör üzerine düşen ışığın yeğinliğini (miktarını/şiddetini) düzenlemek için kullanılır. Ancak gözbebeği gibi, ışığı otomatik olarak ayarlayamaz. Işık aralığı denilen, bu aralığın kullanıcı tarafından belirlenmesi gerekir.

Işık aralığı ayarı, kullanılan film/sensör duyarlığına ve seçilen ışıklama süresine bağlı olarak, objektif bileziği üzerine kazınmış olan değerlerden biri seçilerek ya da fotoğraf makinesinin gövdesi üzerinden belirlenir.

Objektif bileziği üzerinde bulunan ve ilk bakışta pek de simetrik görünmeyen ışık aralığı değerleri bir basamak şeklinde düzenlenmiştir. Basamak oluşturan değerlerden her biri, bir sonraki (ya da bir önceki) sayısal değerin tam iki katı ışık aralığına işaret eder ve objektifin odak uzaklığının, ışık aralığının çapına bölünmesi ile elde edilir.

Jonquil_flowers_at_f5.jpg

Jonquil_flowers_at_f32.jpg

11- APO (Apochromatic)

Renk bozulması olmayan objektifleri ifade eder. Bu tip objektiflerde tüm renk dalga boyları aynı odak noktasına düşerler. Gerçek APO objektifler çok pahalıdır. Bazı markalar objektif isimlerinde “APO” kullanmaktadırlar ama bu objektifler gerçek APO objektif değildirler.

12- APS-C (Advance Photo System – C)

Birçok DSLR’da kullanılan algılayıcı boyutudur. Bu algılayıcıların alanı 35mm’lik filmden yaklaşık %50 daha azdır. 2013 yılı itibariyle Canon EOS sisteminde 1D, 5D ve 6D serileri haricindeki tüm DSLRlar ve EOS-M; Nikon D600, D700, D800/E, D3/s/x, D4 haricindeki tüm DSLRlar ve Nikon Coolpix A, Sony A850/900/99 haricindeki tüm DSLRlar, SLTler ve NEX serisi; Tüm Pentax DSLRlar, Samsung NX serisi, Sigma DSLRlar bu boyutta algılayıcı kullanır. Kesme çarpanı 1.5-1.7x arasında değişir.

13- APS-H (Advance Photo System – H)

Canon 1D serisinde (1Ds değil) ve Leica M8’de kullanılan algılayıcı tipidir. APS-C’den büyük tam kare algılayıcılardan küçüktür. Kesme çarpanı 1.3x’tür.

Serdar Hakan DÜZGÖREN

ADSK_Expert_Elite_Icon_L_Color_Blk.png