3Ds Max’de Save Süresinin Uzaması ?

08. Nisan 2015 3Ds Max 0
3Ds Max’de Save Süresinin Uzaması ?

Bu makalemiz de 3Ds Max’de SAVE (kayıt) süresinin neden uzun sürdüğü konusuna sebepleri ile beraber inceleyeceğiz.

3Ds Max çizim esnasın da ve/veya iş bitiminde dosya üzerinde yapılan değişikliklerin korunması ve kaybolmaması için Screenshot_1.png save komutu kullanılır, bu komut sizin çalışma dosyanız nerede ise local’de olabilir veya network üzerinde olabilir veya bulut sunucu üzerinde olabilir kayıt işlemini yapar ama kayıt işlemleri bazen olması gerekenden uzun sürebilir bunun bir çok sebebi vardır ;

  1. Bilgisayarınızın donanımsal özellikleri
  2. Dosyanızın kaynağı
  3. Dosyanızın polygon sayısı ve/veya yoğunluğu

gibi, bu etkenlerin hepsi sizin kayıt sürenizin uzalmasına veya kısalmasını doğrudan etkiler ve 3Ds Max’in kitlenmesi ve yanıt vermemesi gibi durumlara kadar uzayabilir, bunun önüne geçmek ve sorunun ortadan kaldırmanın teorik olarak çözümleri vardır fakat real olarak yoktur, çünkü kayıt süresinin uzamasına veya hiç kayıt edilememesi gibi durumlara 3Ds Max’in kitlenmesine kadar varacak durumlara zaten çalışmış olduğunuz dosya sebep olmaktadır.

Ancak şu tarz yollar ile bu sorun en aza indirgenebilir ;

  1. Dosyanız bir server veya network üzerinde bir bilgisayarda ise onu locale taşıyın, işiniz bittiği zaman yerine koyun bu sizin daha hızlı bir şekilde çalışmanızı sağlayacaktır.
  2. Sahneniz çok yoğun ise bu yoğunluğu en aza indirmeye çalışın
  3. AutoBackup özelliğini asla devreden çıkarmayın her türlü aksilik için dosyanızın güvenliğini sağlayan bir özelliktir.
  4. Dosyanızda kullandığınız script, plugin gibi eklentilerde kayıt süresini veya 3Ds Max’in yanıt vermemesine sebep olabilir uyumlu eklenti ve scriptler ile çalışmaya özen gösterin.

Yapılması gereken işlemler en basit yoldan bu kadar..

 

Görüşmek üzere…

Serdar Hakan DÜZGÖREN

ADSK_Expert_Elite_Icon_L_Color_Blk.png

Autodesk Expert Elite / Offical Member / Consultant