3ds Max Arayüz ve Temel Bilgiler – 6

20. Aralık 2018 3Ds Max 0

Unit Setup (Ölçü Birimi Ayarı)

File -> New veya Reset komutu ile açtığınız bir sahne içinde, çizime başlamadan önce kullanacağınız ölçü birim sitemini belirlemelisiniz. Fefault yani 3ds MAx ilk açıldığında ölçü birim sistemi amerikalıların kullandığı ölçü sistemine göredir. Bu birim sistemini ülkemizde çoğunlukla kullanılan metre ve cm ölçülerinin içinde olduğu metrik sisteme çevirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Customize -> Units Setup

Açılan pencereden Metric sistemi seçtikden sonra altındaki menüğye tıklayarak metre,cm,mm gibi birimleri seçebilirsiniz. System Unit Setup tıklayarak ayrıca ölçüler arası çevirim yapabiliriz 1 Unit = 1 cm gibi.

Screenshot_1.png   Screenshot_2.png

İpucu : bu değişikliği yaptıkdan sonra parametre kutuları içerisinde rakamların yanına cm yazısı veya mm yazısı eklenir. Bu ipucu yardımıyla her zaman hangi ölçü birim sisteminde çalıştığınızı anlayabilir ve duruma göre Units Setup üzerinden istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Çalışma Ekranları (Viewports)

Program arayüzünde en fazla yeri kaplayan ekranlar bizim çalışma ekranlarımızdır. Bu ekranlarda sahnemizi 4 farklı görünüşten görebiliriz.

Screenshot_3.png

Çalışma Ekranlarında Farklı Görünüşlere Geçiş Yapabilirsiniz

Bu Görünüşlerden Bazıları

Top : Üstten Görünüş (Klavye Kısa Yolu T)

Bottom : Alttan Görünüş (Klavye Kısayol Tuşu B)

Front : Önden Görünüş (kalvye Kısayolu F)

Back : Arkadan Görünüş

Left : Soldan Görünüş (Klavye Kısayolu L)

Right : Sağdan Görünüş (Klavye Kısayolu R)

Perspective : Perspektif 3 boyutlu görünüş (Klavye Kısayolu P)

User : Aksonometric Görünüş ( Axonometric Views – Klavye Kısayolu U)

Farklı Çalışma Ekranı Şablonları

3ds Max ara yüzünde yer alan çalışma ekranları toplam 4 tanedir bu sayı üzerine çıkılmaz fakat bu sayı altında farklı ekran görünüş şablonları seçebilirsiniz. Bu şablonları seçmek için herhangi bir çalışma ekranının sol üst tarafında çalışma ekranı isminin üzerine sağ tıklayın ve açılan menüden configure tıklayın. Configure tıkladığınız da yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencere üzerinde Layout kısmına geçin ve istediğiniz farklı çalışma ekranı şablonlarından birini beğenerek OK tıklayın. Bu arada beğendiğiniz şablon üstüne mouse ile tıklayarak isimlerini de değiştirebilirsiniz.

Screenshot_4.png

Çalışma Ekranı içinde Objeleri Farklı Görüntüleme

Çalışma ekranlarında dikkatinizi çekitği gibi objeler perspektif görünüşte renkli iken diğer görünüşlerde wireframe (tel kafes)şeklinde yani üzerindeki çizgiler gözükür. İstediğimiz ekran görüntüsünde objeleri farklı şekiller de görüntüleyebiliriz.

  1. Perspektif çalışma ekranın sol üst tarafında perspective isminin üzerine sağ tıklayın açılan menüden Wireframe seçin. Perspektif ekranın içindeki objelerde wireframe olarak görüntülenecektir.

Bu farklı görüntüleme çeşitleri özellikle objeler üzerinde modelleme yaparken veya çalışırken sahnemizi daha rahat görebilmemizi sağlar. Konularda ilerledikçebu farklı görünüşleri uygulamalarımız üzerinde kullanacağız