3ds Max Arayüz ve Temel Bilgiler -3

05. Aralık 2018 3Ds Max 0

Menüler Üzerinde Özel Kontroller

3ds Max programının ara yüzünü genel olarak kısaca tanıttık. Dediğimiz gibi 3ds Max programını çok güçlü yapan on binlerce komut bu alt alta girmiş menülerin içinde saklı. Bu menüler içinde gezerken aradığınız komutu bulabilmeniz için bazı kontrollere dikkat etmeniz gerekmekte;

3ds Max arayüzü üzerinde çalışırken dikkat etmeniz gereken bazı özellikleri şöyle sıralayalım;

 1. Screenshot_3.png Bu işaretin yer aldığı menüler kapalıdır. Bu ikona tıkladığınız da menü açılır ve içindeki parametreleri görebilirsiniz.

  Screenshot_1.png             Screenshot_2.png

 2. unnamed.jpg  Bazı durumlarda açtığınız panellerde, menüler üzerindeki tüm parametreler ekrana sığmaz, menülerin devamını görmek için menünün üzerine geldiğinizde el işareti çıkar, Mouse sol ikona basılı tutarak menüyü aşağı yukarı iterek diğer parametreleri görebilirsiniz. Özellikle Main Toolbar 1024×768 çözünürlülük bir ekran da çalışıyorsanız ekrana tam sığmaz. Araç çubuğu üzerinde ekrana sığmayan diğer ikonları görmek için bu araç çubuğunu mouse ile sağa ve sola kaydırarak diğer ikonları görebilirsiniz.

  Screenshot_4.png

 3. Bu ikonun Screenshot_5.png yer aldığı yazıların üzerine tıkladığınızda geçiş yapabileceğiniz yeni menüler gelecektir.

  Screenshot_6.png    Screenshot_7.png   Screenshot_8.png

 4. Ekran da tıkladığınız yere göre karşınıza sık kullandığınız araçlara kısa yollar içeren menüler gelebilir. Örnek olarak 1. resimde ki ekran görüntüsünde çalışma ekranının içine, 2. resimde de perspektif yazısına tıklayınca açılan menüleri görüyorsunuz.

  Screenshot_9.png   Screenshot_10.png

 5. Parametrelerin yer aldığı bu kutucuklarda, içine mouse ile tıkladıkdan sonra parametreleri yazarak girebilirsiniz. Bu kutucukların yanında bulunan spinner denilen aşağı yukarı ok işaretini, mouse ile üzerine geldikden sonra sol tuşa tutarak yukarı aşağı hareket ettirerek parametreleri değiştirebilirsiniz.

  Screenshot_11.png

 6. Ekranda bazı ikonların altında ufak beyaz veya siyah olabilir Screenshot_12.png bir üçgen işareti görebilirsiniz. Bu ikonun üzerine mouse sol tuş ile basılı tuttuğunuzda, farklı araç ikonlarının çıkacağı manasına gelir.

  Screenshot_13.png   Screenshot_14.png   Screenshot_15.png

 7. Ekran üzerindeki menüleri mouse sol tuşa basarak köşelerinden tuttukdan sonra sürükleyerek yerlerinden çıkartabilirsiniz.

  Screenshot_16.png
  Yanlarında yer alan X işarerine tıklayarak menüleri kapatabilirsiniz. Kaybolan bu menüleri en üstte yer alan Ana menümüzden Customize > Show UI tıklayarak tekrar çıkartabilirsiniz.
  Screenshot_17.png

 8. Ekran üzerine yerlerinden çıkarttığınız menüleri yerlerine sürükleyerek veya menülerin en üstünde isimlerinin yazdığı bar üzerine tıkladığınızda açılan menüden Dock -> hizalamasını istediğiniz tarafı seçebilirsiniz.
  Screenshot_18.png