3ds Max Arayüz ve Temel Bilgiler – 12

29. Kasım 2019 3Ds Max 0

TRANSFORM ARAÇLARI

TAŞIMA, DÖNDÜRME ve ÖLÇEKLENDİRME

3ds Max ile çalışırken en sık kullandığımız araçlar transform araçlarıdır. Transform araçları kısaca çalışma sahnesindeki objelerimizi taşımaya, döndürmeye ve büyütme işlemlerini yapmamızı sağlar. Bu araçlar main toolbar araç çubuğu üzerinde bulunur.

Move (Taşıma Transform Aracı): Objeleri sahne üzerinde taşımaya yarar.

Rotate (Döndürme Transform Aracı) : Sahnede ki objeleri istediğimiz açıda döndürür.

Scale (Ölçeklendirme Transform Aracı) : Sahne ki objeleri büyütür ve küçültür.

Transform araçlarını kullanmanın iki yolu vardır, değer girerek veya mouse kullanarak.

Move Transform Aracı Kullanarak Objeleri Taşıma

Mouse kullanarak move taşıma aracını kullanma :

Move aracını kullanarak objelerimiz istediğimiz gibi konumlandırabiliriz. Bunu mouse veya direk koordinat parametrelerini girerek yapabiliriz. Mouse ile taşıma yapmak istediğimizde Move aracını seçtükden sonra objemizin ortasına move transform gizmosu çıkar bu gizmo bizim istediğimiz eksenlerde kolayca taşıma yapmamızı sağlar. Move transform gizmosu yandaki resimde gördüğünüz gibidir. Her eksene bakan ok çizgileri vardır.

Y yönünde objenizi mouse sol tuşa basarak sürükleyebilirsiniz, X ve Z içinde aynı işlemi yaparak istediğiniz yönde mouse ile objelerinizi taşıyabilirsiniz. XY yönünde taşıma yapmak isterseniz gizmo üzerinde X ve Y oklarının birleştiği yerdeki karenin üzerine geldiğiniz karede sarı ışık yanar ve XY yönünde taşıma yapabilirsiniz. Move transform gizmosu sadece move aracı aktif olduğunda seçili obje üzerinde çıkar. Gizmo üzerindeki okların rengi :

X ekseni : Kırmızı Y ekseni : Yeşil Z ekseni : Mavi

Move değerlerini yazarak objeleri sahne içinde taşıma (Transform Type In) :

Move transformunu mouse ile kullanabileceğiniz gibi taşıma değerlerini yazarak da objelerin yerini değiştirebiliriz. Bu değerlerin timeline zaman çubuğunun altında yer alan transform type in parametre kutucuklarına yazarak veya yanlarındaki yukarı aşağı ok (spinner) ikonunu üzerinde mouse kareket ettirerek parametre değerlerini arttırabilir veya azaltabiliriz.

Move aracı aktif olduğunda seçtiğiniz objenin koordinat sistemindeki yerini gösterir. Burada ki değerler objenin orjine yani grid (ızgaranın) merkezine olan uzaklıklarıdır. Burada görülen değerler “Absolute Mode Transform” değerleridir. Absolute Mode aktifken seçtiğiniz objenin gridin merkezine göre koordinat değerleri verilir.