3ds Max 2019 OSL İş Akışı

12. Nisan 2018 3Ds Max 0

OSL kategorisinden bir map kullanma

  • Material Editor > Material/Map Browser > Maps > OSL

OSL kategorisinden bir haritayı kullanmak için iş akışı oldukça basittir. Etkili olarak, başka hiçbir şey 3ds Max haritasından farklı değildir.

  1. Slate Malzeme Düzenleyicisini açın.
  2. Malzeme / Harita Tarayıcısında OSL kategorisini genişletin.
  3. Bir harita seçin ve Slate Material Editor’a bırakın.
  4. Harita parametrelerini gerektiği gibi düzenleyin.
  5. Desteklenen bir oluşturucuda Render veya ActiveShade kullanın.

OSL kategorisinde bulunan tüm OSL haritaları 3ds Max eklenti klasöründen gelir. Bu yaklaşık 100 OSL shader içerir; Ancak, daha fazlasını da ekleyebilirsiniz.

Not: Bu iş akışında, tüm gölgelendirici kodları eklenti klasörlerindeki dosyalarda barındırılır ve genelde diğer eklentiler gibi davranırlar. Güncellenmiş bir sürüm uygun klasöre bırakılırsa, yeni sürüm oluştururken kullanılır.

OSL haritasını kullanma

  • Material Editor > Material/Map Browser > Maps > General > OSL map

OSL haritası düzenleme özelliklerine sahip boş ve kullanılmayan bir haritadır. Diğer haritalarda olduğu gibi, sadece Slate Malzeme Düzenleyicisine bırakmanız gerekir. Bununla birlikte, parametreleri düzenlemek bu haritaların ilgi çekici olduğu yerdir.

Seçeneğini seçebilirsiniz. . . . OSL gölgelendiricilerde mutlaka eklentiler klasör hiyerarşisinde olmayan diskten yüklemek için düğme, her yerde olabilirler. OSL haritası dinamik olarak yeni parametrelere dönüşür, gerektiğinde ek girişler ve çıkışlar üretir ve yüklenmiş OSL dosyasına göre oluşturmaya başlar.

Bu iş akışında, OSL kodu aslında OSL haritasına yüklenir. Sadece yükleme sırasında dosyayı kullanır ve bu noktadan itibaren OSL haritasının içinde bir string parametresi olarak yaşar.

OSL kaynak editörünü açmak için Düzenle’ye tıklayın. OSL kodunun canlı olarak düzenlenebileceği basit, yeniden yerleştirilebilir bir sözdizimi renklendirme metin editörüdür. ActiveShade’de oluştururken bile, en son kod ne olursa olsun gölgelendiriciyi güncellemek için Derleme Shader’a basın veya Ctrl + S kısayolunu kullanın.

Bu OSL haritasını tam bir gölgelendirici geliştirme ortamına dönüştürür. Birden fazla düzenleyicinin bir kerede açık olabileceğinden, kodla etkileşimli çalışabilirsiniz.

Düzenlenen dosyalar OSL Dosyasını Kaydet kullanılarak kaydedilebilir. Bununla birlikte, kod OSL haritasının içinde olduğu için, sahnelerde de saklanabilir veya materyal kütüphanelerinde bırakılabilirler. Herhangi bir dosyaya harici bağımlılık yoktur; tamamen kendine yeten bir yer. Dünya çapında bir üretim çiftliğine gönderilen bir sahne hiçbir zaman bir gölgelendiriciyi kaçırmayacak – onlar sahnenin kendisinde.

OSL dosyasını Eklentiler / OSL klasörlerinden birine kaydederseniz, Gölgelendirici otomatik olarak Malzeme / Harita tarayıcısında görünecektir.

OSL kategori haritaları ve OSL Haritası

Harita tarayıcısında önceden yüklenmiş olan gölgelendiricileri çalıştıran OSL haritaları ve Genel bölümünde bulunan OSL Haritası bir ve aynıdır. Nitekim OSL bölümünden birşeyi sürüklemek sadece bir yönde farklıdır: OSL Haritası varsayılan olarak bağlı modda gelir ve onun dosyası uygun OSL dosyasına önceden yüklenir.

Zincir simgeleri durumu “bağlı” modunu gösterir.

Bu mod açık olduğunda, gölgelendiriciler dosya düğmesindeki adresten diskten okunur.

Kapalı olduğunda, gölgelendirici kodu OSL Haritasının içine gömülü olarak saklanır.

En iyi bölüm, geçiş yapabilmenizdir.

Önceden yüklenmiş gölgelendiricilerden birinin yönünü değiştirmek isterseniz – yapabilirsiniz! Sadece bağlantısını kesin ve onu kalp içeriğinize göre düzenleyin. Sadece sahnede yaşayan bir kopyayı, asla diskteki orijinal dosyayı düzenlemeyeceksin. Hala bağlantılı durumda olan tüm diğer gölgelendiriciler eklenti benzeri davranışı koruyacaktır. Bağlantısız olanlar, OSL Haritasındaki yerel düzenlemeye izin verecektir.

Değiştirilen bir haritayı yeniden bağlamaya çalışırsanız, dosya sürümüne geri döner ve düzenlemeleriniz iptal edilir.