3ds Max 2019 OSL için Hesaplanmış Varsayılanlar ve UVW Girişleri Nasıl Yapılır ?

16. Nisan 2018 3Ds Max 0

OSL, hesaplanan varsayılan olarak adlandırılan çok özel bir özelliğe sahiptir. Bu, bir haritanın, herhangi bir yere bağlı değilse, kullanışlı bir varsayılan olarak bazı özel hesaplanmış değerleri içerebileceği bir girişe sahip olabileceği anlamına gelir. Hesaplanmış bir varsayılan değeri, girişin bir harita girişine sahip olduğu gerçeğiyle tanırsınız, ancak değer için arayüzde değer eğrileri yoktur (bağlanmamışsa, hesaplanan değer kullanılır).

Birçok harita bunu kullanır. Örneğin, dahil edilen tüm OSL haritalarının bir UVW girişi vardır. Klasik 3ds Max haritalarının tersine, bu, dokümanın arama konumunu yönlendirmek için herhangi bir hesaplamanın çıktısını (vektör, nokta veya hatta renk gibi üç bileşenli bir değer döndürerek) bağlamanızı sağlar.

UVW girişi bağlı olmadığında haritanın anlamlı bir şey yapması için, hesaplanan varsayılanlar kullanılır. 2B dokuların çoğu, 3ds Max harita kanalı 1’e hesaplanmış bir varsayılan haritalama kullanır ve çoğu 3D dokumanın gölgeli nokta nesne alanı koordinatının bir varsayılan değeri vardır. Bu şekilde, haritalar doğrudan kullanıldığında makul bir varsayılan tekstüre verir. Farklı bir UVW harita kanalı kullanmak veya UVW koordinatlarını değiştirmek isterseniz, bunu gerçekleştirmek için UVW kategorisindeki haritaları kullanabilirsiniz.

Tam olarak hesaplanan varsayılan değer tam olarak OSL kodunun kendisidir. Birkaç harita, sadece gösterim amacıyla özel şeyler yapar, örneğin Blackbody gölgelendiricisi, Dalga boyu gölgelendirici gibi, yüzey boyunca bir örnek gradyanı yapmak için harita kanalı 1’in U koordinatını kullanır. Bu ayrıca, internetten indirilen OSL haritalarının, hesaplanan bir varsayılan değer için her şeyi yapabileceği anlamına da gelir.