3ds Max 2016 Walkthrough Kamera ve Path Kamera Kurulumu | Bölüm-1

30. Ocak 2016 3Ds Max 0

Bu dersimizde 3ds Max 2016’da örnek olarak Çin Seddi üzerinde yürüyen bir kamera animasyonu yapacağız, bu animasyonumuzu yapabilmek için Walkthrough Assistant ve Camera Path kullanacağız. Animasyonumuzu sorunsuz bir şekilde yapabilmeniz için timeline’da yeteri kadar frame olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Kurulum:

 Dosya butonuna tıklıyoruz ve \animasyon walkthrough_asst\klasörü açın great_wall_start.max dosyasını açıyoruz. Dosya açıldığı zaman ölçü birimi hatası verecektir bu hataya tamam diyoruz ve dosya’yı açıyoruz.

Kare Sayısını Hesaplama:

Viewport’ta görünen mavi renkli kamera yol çizgisini seçin. Alternatif olarak ise klavyenizden H tuşuna basın ve açılan pencerede çift tıklatarak da kamera yolunu seçebilirsiniz.

 Utility Panel’de Measure tool aracına tıklayın.

Measure tool kamera yolun uzunluğu yaklaşık 900 metre olarak ölçtü. İzlenecek yollar için rahat bir yürüyüş hızı, her mesafe için 3 metre de bir yardımcıya ihtiyacınız olacak. NTSC formatında, her mesafe 9 metre için 30 frame gereklidir ya da 900 metre için 3000 frame gerekebilir.

 Time Configuration butonuna tıklıyoruz.

Time Configuration yapılandırma ekranında 1-3000 yaparak ekranı tamam diyerek kapatıyoruz. Ayrıca bu ders serimiz yeterli bir seviyede animasyon eğitimide içermektedir. Gerekli ayarlamaları yaptıkdan sonra timeline çizginiz 3000 frame olarak gözükecektir.

Walkthrough Assistant Basit Kurulum:

  1. Animasyon menüsünden Walkthrough Assistant’ı seçin. Karşınıza geçici bir pencere çıkacaktır.
  2. Kamera menüsünden Free Camera’yı seçin ve yeni bir kamera oluşturun. Yeni kameranızı oluşturdukdan sonra ismini Walkthrough_Cam01 olarak değiştirin,  Walkthrough Assistant’da kameranız bu isim ile gözükecektir.

    3. Path Control penceresinde Path seçeneğini tıklayın ve  Right Viewport’da mavi renkli yol çizgisini seçin. Pick Path butonuna tıklayın bu sizin yolunuzu kontrol etmenizi sağlayacaktır ve yolunuzu hizalamanıza yardımcı olacaktır.

Varsayılan olarak, Kamera sabit bir hızda hareket eder ve her zaman hareket gösterir. Bu seçeneği Advanced Controls’den değiştirebilirsiniz.

Perspektif penceresine geçip sol üst kısıma sağ tıklayarak kameranızın görüş açısına geçebilirsiniz.

 Play butonuna tıklayarak kameranızın görüş açısından animasyonunuza bakabilirsiniz. Kameranız hareket etmeye başladığında görüntü istediğiniz gibi olmayabilir, bunun sebebi ise kameranın bakış açısını ve görüş mesafelerinin ayarlanmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

1. Bölümün Sonu.

Serdar Hakan DÜZGÖREN

ADSK_Expert_Elite_Icon_L_Color_Blk.png