3Ds Max 2016 Camera Correction Kullanımı

02. Haziran 2015 3Ds Max 0

Merhaba ;

Bu makalemizde 3Ds Max 2016’da yer alan Camera Correction Kullanımı inceleyeceğiz.

Öncelikle Camera Correction nedir ? ondan bahisedelim, camera correction sahnenizde yer alan kamera veya kameralarınız perspectifik doğrusal ve kullanım değerlerine göre ayarlamasını yapar yani kullanmış olduğunuz kameranızın bulunduğu eksen X,Y ve Z koordinat değerlerinde doğru değil ve yamuk duruyor ise camera correction ile bu koordinat değerlerini düzeltebilirsiniz ve camera correction sizin yerinize bunu yapar kullanımı ise oldukça basittir, bu bahsetmiş olduğumuz tüm kullanım değer ve ayarları standart sahne ve kamera açı ve yerleşimleri içindir, siz sahnenize yerleştirmiş olduğunuz kameralarınızın artistik açılar yer almasını istiyor iseniz camera correction kullanmamanız gerekir, çünkü değişik açılarda yerleştirmiş olduğunuz kameralarınızı camera correction otomatik olarak düzeltecektir, bunuda göz önünde bulundurmanızda fayda var. Şimdi camera correction nasıl kullanılır en basit yoldan inceleyelim;

1. Camera Correction Seçimi :

1.png

Camera Correction’ı aktif etmek için öncelikle sahnenize bir kamera yerletirmeniz gerekiyor, kameranızı yerleştirdikten sonra ve kameranız seçili iken mouse ile sağ tuş’a tıklayarak açılan menüde ;

State Sets > Tools 1 > Apply Camera Correction Modifierseçeneğini seçiyorsunuz, sonrasında zaten kameranızın vermiş olduğu görüntü de değişiklikler olduğunuz göreceksiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Camera Correction > Modifier List :

2.png

  1. adım da anlatılan işlemleri yaptıkdan sonra modifier list’te camera correction komutunu göreceksiniz, bu komutun içerisinde yapabileceğiniz bazı ayarlar yer almaktadır, bu ayarlar ile sahnenizde yer alan kameranız için hassas ayarlar yapabilir ve otomatik olarak da ayarları yaptırabilirsiniz.

 

Amount : Bu alana gireceğiniz değerler kameranızın Y ekseninde haraket etmesini sağlar, ama bu haraket kamera haraketi değil kameranızın merceğinin bu koordinatlarda olan hareketidir.

 

Direction : Bu alana gireceğiniz değerler ile kameranızın merceğinin X yönündeki hareketlerini sağlar.

 

Guess : Bu butona tıklar iseniz 3Ds Max tüm ayarlamaları otomatik olarak kendisi yapacaktır, fakat yapmış olduğu bu ayarlar sizin için uygun olmayabilir.

 

 

 

Hepsi bu kadar, camera correction kullanımı bu kadar kolaydır, size sadece dopru ayarları yapmak kalıyor.

Serdar Hakan DÜZGÖREN

ADSK_Expert_Elite_Icon_L_Color_Blk.png